Projekty i inicjatywy

Projekt edukacyjny "Spotkania z literaturą - poznajemy twórczość Doroty Gellner"

Dorota Gellner

Urodzona w 1961 r. jest popularną autorką piszącą dla najmłodszych. Swoją bogatą twórczością zwraca uwagę na to, jak niepowtarzalną i wartościową istotą jest dziecko. Jest autorką tomików wierszy, opowiadań, krótkich form prozatorskich jak również słuchowisk radiowych, bajek muzycznych, programów telewizyjnych z cyklu „Tęczowa bajeczka” i scenariuszy sztuk teatralnych napisanych dla Państwowego Teatru Lalek Guliwer.

Napisała około dwustu tekstów piosenek dla dzieci. Najbardziej znane to „Zuzia lalka nieduża”, „Ogórek wąsaty”, „A ja rosnę”, „Jamniczek”, „Duszki, duszki”, „Zając malowany”. Muzykę do jej tekstów komponowali m.in. Barbara Kolago, Krystyna Kwiatkowska, Adam Skorupka, Jarosław Kukulski, Stanisław Marciniak.

Poetka debiutowała w „Świerszczyku” w roku 1985 utworem „Mysia wyprawa”. Swoje utwory publikowała również w innych pismach dla dzieci: „Miś”, „Płomyczek”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”. Teksty inscenizacji autorki ukazały się w zbiorach „Deszczowy kół”, „Teatrzyki dziecięce”. Od debiutu opublikowała ponad pięćdziesiąt książek dla dzieci takich jak: „ Bajeczki z miasteczka”, „Ptaki”, „Czekoladki dla sąsiadki”, „Gryzmoł”.

W 2005 r. została uhonorowana Orderem Uśmiechu przyznawanym przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 2007 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 r. Kapituła Dziecięco-Młodzieżowa przyznała Dorocie Gellner Medal Serce Dziecku. Za książkę „Dorota Gellner dzieciom” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (1999). W kolejnych edycjach Konkursu Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej otrzymała wyróżnienie za książkę „Czekoladki dla sąsiadki” (2008), II miejsce za książkę „Gryzmoł” (2009) oraz wyróżnienie za książkę „Zając” (2010). Pozycje te zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2010 oraz nominowane w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Empiku „Przecinek i Kropka” za rok 2010. Poetka otrzymała również nominację literacką dla książki „Wścibscy”, w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2012”. Książka „Wścibscy” została wpisana na prestiżową Listę Białych Kruków 2013, na którą trafiają najciekawsze, najbardziej godne uwagi książki dziecięce z całego świata. „Wścibscy” znajdują się również wśród dziesięciu najlepszych tytułów nominowanych w tegorocznej edycji konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek kropka” 2012.

Twórczość Doroty Gellner podporządkowana jest zasadzie ucząc-bawić, bawiąc-uczyć. Dzięki niej przedszkolaki nabywają nowe wiadomości, poznają świat roślin, zwierząt, pory roku, tradycje świąteczne, zjawiska atmosferyczne oraz utrwalają wiedzę o otaczającym świecie. Twórczość autorki jest również wykorzystywana podczas uroczystości, przedstawień i wielu zajęć również w naszym przedszkolu , gdyż motywy przewodnie zawarte w utworach autorki są zgodne z założeniami pracy wychowawczo-dydaktycznej naszego przedszkola.

TO TYLKO KILKA MINUT...:

Zapraszamy wszystkich rodziców do aktywnego udziału w Projekcie poprzez poświęcenie swojego czasu podczas przyprowadzania bądź odbioru dzieci z przedszkola i czytania w grupie literatury pani Gellner.

Projekt pedagogiczny "Mama i tata w przedszkolu. Rodzic najlepszym nauczycielem"

Zapraszamy wszystkich rodziców do zapoznania się z projektem pedagogicznym pt. "Mama i tata w przedszkolu. Rodzic najlepszym nauczycielem" autorstwa pań Katarzyny Kality i Eweliny Ręczkowskiej, a PRZEDE WSZYSTKIM wzięcia w nim aktywnego udziału, tzn.:

Tematyka dowolna, zależna od Państwa inwencji twórczej .

ZAPRASZAMY!

Projekt edukacji kulturalnej "Z teatrem za pan brat"

"Bajkowiska-Slajdowiska" - projekt poświęcony starym bajkom, książkom i filmom animowanym dla dzieci.

BAJKOWISKA-SLAJDOWISKA - czyli co oglądali i co czytali nasi rodzice jak byli mali. Spotkanie z bajkami i książkami naszych rodziców oraz dodatkowo zapoznanie z rozwojem techniki - o tym jak to kiedyś oglądaliśmy bajki :-)

Inny sposób spojrzenia na coś naturalnego i ciekawego jakim są bajki. Ten projekt to połączenie przyjemnego z pożytecznym, czegoś nowego i starego. Dzieciaki dowiedzą się między innymi: czy Miś Uszatek miał zawsze oklapnięte uszko, jakie przygody miał Baltazar Gąbka i czy Reksio zaprzyjaźnił się z Krecikiem. A co jeszcze przy okazji tego nam wyjdzie ??? Hmmm zobaczymy :-)